Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


kapitan_ewans

Toto je starší verze dokumentu!


Kapitán Ewans

~ nebo-li kapitánka Ewansová je fiktivní postavou z románu Ewansovy výpravy do ráje skřetího lůna. Román obsahuje osmdesát devět kapitol členěných podle vztahu Ewansové s místními skřety. Většina děje se odehrává v Mordóru. Celý román se stylizuje jako hlubokomyslné rozpoznání intimního vztahu v prožitku s jednotlivými osobami v ráji. Rájem je tady vybraná společnost osmi bytostí.

Kapitoly 1 - 8

Je prostým uvítáním s kapitánkou. Čtenář se dozvídá něco málo o kapitánce, o tom jak se stala kapitánkou a proč je to vlastně kapitánka a také čeho je to kapitánka. Kapitánka osudu a studu. Kapitánka dobré vůle. Kapitánka směřující vždy vpřed. Ochotná jít si za svým cílém.

Kapitoly 9 - 24

Začíná zápletkou, kdy si hlavní hrdinka uvědomí, že stárne předčasne a moc rychle se žene proti stěně. Snaží se utéct ze světa stárnutí a chce co nejdříve nezestárnout. Najít tak lék proti stárnutí je pro ní najednou svatým grálem. Završením 24. kapitoly se čtenář dozvídá krutou pravdu o jejím neskutečném životě, plného nebezpečenství a úskalí.

Kapitoly 25 - 88

Kapitoly předbíhají původní děj o 50 let. Čtenář se dozvídá informace tak kruciální a nepochopitelné. Hrdinka příběhu podstupovala pravidělně obřadní transformační rituály v ženu, ve snaze vyhnout se onomu stáří. Paradoxně čím více se transformovala, tím více stárnula a trdlovatěla. V jednotlivých kapitolách se tam můžeme seznámit s dalšími nedůležitými postavami, které ji románem provázejí a pomáhají nalézt tak svoji cestu k sebepoznání.

Poslední kapitola

Poslední kapitola je reversum universa celé knížky. Čtenář se tak vrací úplně k počátku knížky a sice do stáří oné hrdinky kapitánky. Ona opět vypráví svůj život, tentokrát už z domova seniorů. Popírá tam veškeré dění příběhu a popírá celý svůj život. Stylizuje se jako nevinná holčička s copánky chodící do mateřské školky. Poté se zase vrací ve vyprávění zpátky o 70 let v ději a snaží se opodstatnit veškeré své činy a bytí. Vypráví nadlidské až hloupé scénáře o tom, že za veškeré její utrpení nemůže ona, ale všichno ostatní. Skřetím lůnem je myšleno právě to utrpení a zahořklost vůči celému světu. Ráj je ironickým označením pekla.

Shrnutí

  • Autorem románu je Gliphart the Highborn, prostořeký učedník z východu, který byl nevšedně všední.
  • Kniha se stala bestellerem té doby na příštích 18 let.
  • ~ vyhrála ocennení za nejlepší primitvní román třikrát po sobě
  • Má pokračování Ewansovy výpravy II a cesta do pekla vroucího oleje
Důležitá poznámka

Úplně na konci knížky je pár stránek slepených. Šikovný čtenář je dokáže rozlepit a objeví tak skrytou 90. kapitolu, která je klíčová a navazuje na poslední okamžiky před skonáním. Čtenář se v posledních větách dozvídá právé jméno kapitánky a také začátek nového vnořeného příběhu, který popisuje život jejího bláznivého otce. Další šílená pokračování o jejím otci se čtenář může dozvědět v dalším románu Ewansových výprav II, která samozřejmě předbíhá děj asi o jedno století.

Poznámka mimo

Ovlivnila především kmen Jappa, převážně Straccattellattu Blequatta a její život.

kapitan_ewans.1533831352.txt.gz · Poslední úprava: 2018/08/09 18:15 autor: Norbert Řymbaba