Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


kapitan_ewans

Kapitán Ewans

~ nebo-li kapitánka Ewansová je fiktivní postavou z románu Ewansovy výpravy do ráje skřetího lůna. Román obsahuje osmdesát devět kapitol členěných podle vztahu Ewansové s místními skřety. Většina děje se odehrává v Mordóru. Celý román se stylizuje jako hlubokomyslné rozpoznání intimního vztahu v prožitku s jednotlivými osobami v ráji a se sebou samotnou, hlavně se sebou samotnou. Rájem je tady vybraná společnost osmi bytostí – skřetů.

Kapitoly 1 - 8

Je prostým uvítáním s kapitánkou. Čtenář se dozvídá něco málo o kapitánce, o tom jak se stala kapitánkou a proč je to vlastně kapitánka a také čeho je to kapitánka. Kapitánka osudu a studu. Kapitánka dobré vůle. Kapitánka směřující vždy vpřed. Ochotná jít si za svým cílém.

Kapitoly 9 - 24

Začíná zápletkou, kdy si hlavní hrdinka uvědomí, že stárne předčasne a moc rychle se žene proti stěně. Snaží se utéct ze světa stárnutí a chce co nejdříve nezestárnout. Najít tak lék proti stárnutí je pro ní najednou svatým grálem. Završením 24. kapitoly se čtenář dozvídá krutou pravdu o jejím neskutečném životě, plného nebezpečenství a úskalí.

Kapitoly 25 - 88

Kapitoly předbíhají původní děj o 50 let. Čtenář se dozvídá informace tak kruciální a nepochopitelné. Hrdinka příběhu podstupovala pravidělně obřadní transformační rituály v lepší a žhavější ženu, ve snaze vyhnout se onomu stáří. Paradoxně čím více se transformovala, tím více stárnula a trdlovatěla. Podstupovala různé, v dnešní době známé, plastické operace. Bohužel v tehdejších podmínkách to byla spíše úkrutně bolestná mrzačení těla a ducha. V jednotlivých kapitolách se tak můžeme seznámit s dalšími nedůležitými postavami, které ji románem provázejí a pomáhají nalézt tak svoji cestu k sebepoznání.

Poslední kapitola

Poslední kapitola je reversum universa celé knížky. Čtenář se tak vrací úplně k počátku knížky a sice do stáří oné hrdinky kapitánky. Ona opět vypráví svůj život, tentokrát už z domova vysloužilců v radě starších. Popírá tam veškeré dění příběhu a popírá celý svůj život. Stylizuje se jako nevinná holčička s copánky chodící do prastaré mateřské školky. Poté se zase vrací ve vyprávění zpátky o 70 let v ději a snaží se opodstatnit veškeré své činy a bytí. Vypráví nadlidské až hloupé scénáře o tom, že za veškeré její utrpení nemůže ona, ale všichno ostatní. Skřetím lůnem je myšleno právě to utrpení a zahořklost vůči celému světu. Ráj je ironickým označením pekla.

Shrnutí

  • Autorem románu je Gliphart the Highborn, prostořeký učedník z východu, který byl nevšedně všední.
  • Kniha se stala bestellerem té doby na příštích 18 let.
  • ~ vyhrála ocennení za nejlepší primitvní román třikrát po sobě
  • Má pokračování Ewansovy výpravy II a cesta do pekla vroucího oleje
Důležitá poznámka

Úplně na konci knížky je pár stránek slepených. Šikovný čtenář je dokáže rozlepit a objeví tak skrytou devadesátou kapitolu, která je klíčová a navazuje na poslední okamžiky před skonáním. Čtenář se v posledních větách dozvídá pravé jméno kapitánky a také začátek nového vnořeného příběhu, který popisuje život jejího bláznivého otce. Šílená pokračování o jejím otci se čtenář může dozvědět v dalším románu Ewansových výprav II, která samozřejmě předbíhá děj asi o jedno století. Ukrytý odkaz je zde.

Poznámka mimo

Kniha ovlivnila život a postořekost Blequatta Straccattellaty, která se stala přimo posedlá hledáním svatého grálu a principů nestárnutí. Sama Blequatta před zhynutím prozradila na kousek pergamenu, kde se údajně ve světě jappy nachází prastará látka všeho. Což je známý mystický kámen, ale ne tak čistý jako třeba sklo nebo podobné.

kapitan_ewans.txt · Poslední úprava: 2018/08/27 07:20 autor: Norbert Řymbaba